pt.. mar 29th, 2024

Turbosprężarka zwiększa wydajność i moc silnika spalinowego poprzez wprowadzenie dodatkowego powietrza do komory spalania. Silnik napędzany jest mieszanką paliwa i powietrza, kiedy turbosprężarka wprowadza więcej powietrza do komory, miesza się z większą ilością paliwa, co w rezultacie daje większą moc.

Wtłacza powietrze, sprężając je za pomocą energii spalin wydostających się z silnika. Zasada działania turbosprężarki jest prawie podobna do silnika odrzutowego. Silnik odrzutowy pochłania zimne powietrze przez jego przednią stronę, wpycha go do komory, aby wymieszać i spalić paliwem, a następnie wypuszcza gorące powietrze przez tylną stronę.

Gdy gorące powietrze opuszcza silnik, napędza turbinę, która z kolei napędza pompę powietrza lub sprężarkę znajdującą się z przodu silnika. Wpycha powietrze do silnika i umożliwia prawidłowe spalanie paliwa. Turbosprężarka w silniku samochodowym stosuje prawie taką samą zasadę jak silnik odrzutowy. Składa się z dwóch głównych części turbiny i sprężarki.

Gdy jedna część obraca się, druga również obraca się wraz z nią, ponieważ są ze sobą połączone. Spaliny wydostają się z silnika, gdy paliwo spala się w komorze spalania. Gazy schodzą do rurki i napędzają turbinę, która obraca się z bardzo dużą prędkością i powoduje obrót sprężarki.

Ten łańcuch działań powoduje pochłania więcej powietrza do silnika, umożliwiając spalanie większej ilości paliwa i wytwarzanie większej mocy z każdą sekundą. Może pojawić się pytanie, dlaczego turbosprężarki nie przegrzewają się pomimo działania w ekstremalnych temperaturach i przyjmowania dużych obciążeń. W każdej turbosprężarce znajduje się chłodnica powietrza doładowującego, która chłodzi wydmuchiwane gorące powietrze. Układ chłodzenia oleju dba o turbosprężarkę i nie dopuszcza do jej przegrzania. Jednak czasem zdarza się że sprężarka ulega awarii, lub też zwyczajnie zużywa się. Z pewnością bez problemu znajdziemy profesjonalny serwis turbosprężarek, który naprawi naszą sprężarkę. Czasem może być to wymiana zużytych łożysk, czy też wymiana koła z łopatami.

By admin