nie. Sie 1st, 2021

Nie ma chyba osoby, która pogardziła by świeżo upieczoną, pachnącą pizzą. Jest to najczęściej wybierany rodzaj przekąski na świecie zarówno wśród nastolatków, jak i dorosłych. Dlatego też pizzerie i restauracje, które ją serwują są chętnie odwiedzane przez całe rodziny nie tylko w weekendy, ale  i wieczorami w  dni powszednie. Z drugiej strony wiele mówi się o szkodliwości pizzy, która przyczynia się do nadwagi. Zastanówmy się zatem czy pizza jest zdrowa, czy tez szkodzi naszemu zdrowiu jak ukazuje się to w mediach?

Jakie składniki wchodzą w skład zdrowej pizzy?

Pizza jaka jest każdy widzi, dlatego też na co dzień wielu z nas nie zastanawia się, z czego właściwie składa się dobra pizza. Zastanówmy się jednak, które jej składniki mogą nam szkodzić, które zaś przesądzają o tym, że pizza jest zdrowa.

    • Mąka i woda

Podstawą każdej pizzy jest wytrawny, okrągły placek z ciasta drożdżowego, do którego przygotowania stosuje się mąkę, wodę, odrobinę soli i oliwy z oliwek oraz drożdże. To jaką mąkę wybierzemy zaważy na smaku ciasta. Najczęściej stosuje się do jej wypieku mąkę pszenną. Jeśli chcemy zjeść zdrową pizzę wybierzmy wariant pizzy przygotowanej z  mąki pełnoziarnistej.  Dodatkowo możemy wybrać pizzę bezglutenową, która zdecydowanie przypadnie do gustu wszystkim alergikom oraz osobom na diecie bezglutenowej.

  • Świeży i aromatyczny sos pomidorowy

Najsmaczniejszym i najzdrowszym elementem pizzy, który znacznie wpływa na jej smak oraz jakość jest oczywiście sos pomidorowy. Zdrowa pizza posmarowana jest sosem przygotowanym ze świeżych, zblendowanych pomidorów i papryki z odrobiną bazylii i oregano oraz  czosnku. Sos ten jest bardzo zdrowy, ponieważ jest źródłem potasu, który chroni przed skurczami mięśni i wzmacnia kości oraz witamin A, C i K, które są odpowiedzialne za dobry wzrok, zdrowe zęby i dziąsła, naszą odporność i krzepnięcie krwi.

  • Ser kluczem do zdrowej pizzy

Ser to jeden z  głównych składników pizzy. Świadczy już o tym choćby Margarita, która składa się wyłącznie z placka drożdżowego, sosu pomidorowego oraz  sera i jest najchętniej wybierana przez małe dzieci. Niestety ser to też najbardziej kaloryczny składnik –  100 g Goudy lub Edamu średnio zawiera 350 kcal. Najmniej kalorycznym wariantem będzie tradycyjna Mozarella, która zawiera około 250 kcal w 100 g.

Czy to jednak oznacza, że względu na tłuszcz pizza jest niezdrowa? Absolutnie nie! Sery te zawierają pełnowartościowe białka będące podstawowym budulcem naszych komórek. Taka zdrowa pizza z oryginalnym serem zawiera sporą dawkę wapnia i fosforu potrzebna dla zdrowia naszych kości i zębów. Owe sery zawierają wiele witamin z grupy B oraz witaminy A, D, E i K. Co więcej, białka zawarte w  serze zawiera pochodne serotoniny czyli hormonu szczęścia odpowiedzialnego za nasze dobre samopoczucie, zaś selen redukuje i zwalcza stres, będący przyczyną wielu chorób.

Jeśli zdecydujemy się na pizzę z samym mięsem np. z mięsem mielonym, kiełbasą i boczkiem, będzie ona nie tylko niezwykle tłusta, ale i rzeczywiście niezdrowa. Możemy jednak wybrać chudsze mięso z  kurczaka także w wariancie Gyros, zdrowszą wołowinę, prawdziwą szynkę lub szynkę parmeńską. Bardzo zdrowa jest pizza z owocami morza i tuńczykiem, które są bogate w kwasy omega 3 i wiele składników mineralnych i witamin. O tym, że warzywa są zdrowe pisać nie będziemy, bo jest to wiedza powszechna. Od nas zależy jakie składniki warzywne (i owocowe) znajdą się na pizzy i w jakiej ilości. Wariant pizzy wegetariańskiej będzie również nie tylko najmniej kaloryczny, ale i najzdrowszy rodzajem pizzy.

Zdrowa pizza to dobre produkty

O tym, czy pizza jest zdrowa w dużej mierze przesądzają produkty, z których jest wykonana.  Jeśli są to produkty wysokiej jakości  dostarczane przez znanych i sprawdzonych producentów nasza pizza okazuje się nie tylko bardzo smaczna, ale i bardzo zdrowa. Dobre składniki to przede wszystkim własnoręcznie przygotowane składniki takie jak sos i ciasto które nią są gotowymi produktami pełnymi chemii i konserwantów. na dodatkach i serach kończąc pomidorowy zamiast tego gotowego dostępnego w sklepie z mnóstwem konserwantów. Wielu złych pizzeriach składniki mięsne często są zastępowane produktami mającymi tylko imitować szynkę lub mięso i wieprzowego. Kolejną złą praktyka wielu lokali gastronomicznych jest zstępowanie w  pizzy prawdziwego sera składnikiem seropodobnym, który choć piękne się ciągnie jest szkodliwy ze względu na olej palmowy służący do ego produkcji.  Zdrowa pizza to pizza bazująca na wysokiej jakości mięsie, świeżych warzywach i ziołach, co przekłada się na jej jakość i nasze zdrowie.

Jakie wnioski możemy wysnuć z  powyższego artykułu? Pizza jest zdrowa wbrew utartemu stereotypowi, choć nie każda. Jeśli wybierzemy sprawdzone pizzerie i restaurację, które serwują nam pizzę z najwyższej jakości produktów, możemy nie tylko pozytywnie wpłynie na nasz samopoczucie, ale i na nasze zdrowie. Oczywiście jeśli  nasza dieta będzie składała się wyłącznie z pizzy z pewnością nabierzemy kilogramów. Jednakże delektowanie się zdrową pizzą z najwyższej jakości produktów co jakiś czas z pewnością nie wpłynie to niekorzystnie na stan naszego zdrowia. A więc smacznego!

By admin