pon.. mar 27th, 2023

Układ limfatyczny, obok krwiobiegu, jest najważniejszym systemem transportowym w organizmie, a także odgrywa ważną rolę w układzie odpornościowym.

Jeśli drenaż limfatyczny jest utrudniony, płyn może gromadzić się w tkance, co prowadzi do pojawienia się obrzęku pod skórą.

Drenaż manualny na poprawę krążenia limfatycznego

Czym jest drenaż limfatyczny?

Płyny i składniki odżywcze docierają do tkanki przez krwiobieg. Główna część jest transportowana z powrotem do krwi, część pozostaje w tkance i gromadzi się między komórkami. Ten płyn limfatyczny jest zawracany do krwiobiegu przez układ limfatyczny. Podczas drenażu limfatycznego należy stymulować naczynia limfatyczne, co pomaga skuteczniej usuwać płyn limfatyczny. Zwiększony przepływ krwi lub aktywacja receptorów bólu w skórze nie jest celem drenażu limfatycznego. Natomiast masaż w swojej klasycznej formie działa poprzez oba mechanizmy.

Drenaż limfatyczny zawsze może pomóc, gdy płyn limfatyczny gromadzi się w tkance i powoduje na przykład puchnięcie nóg lub rąk. Drenaż limfatyczny może zostać utrudniony po operacji, jeśli nacięcie skóry przecina układ limfatyczny. Drenaż limfatyczny jest zwykle wykonywany przez fizjoterapeutę lub masażystę, którzy muszą przejść specjalne szkolenie w tym celu. Drenaż limfatyczny w okolicy głowy i szyi zwykle zaczyna się na szyi lub ramieniu. Terapeuta rozpoczyna zabieg, następnie powoli pracuje masując ciało od tułowia do kończyn. Następnie następuje drenaż limfatyczny na twarzy. Ten rodzaj drenażu limfatycznego zwykle powoduje bardzo rozległy efekt relaksacyjny. Kończyny są również często punktem wyjścia do drenażu limfatycznego, ręce i nogi są często dotknięte obrzękiem limfatycznym. Na przykład podczas radioterapii raka piersi lub usunięcia węzłów chłonnych pod pachą rozwija się obrzęk ramienia.

Obecnie wiele klinik urody estetycznej może wykonać drenaz limfatyczny warszawa jest miastem, gdzie znajdziemy wiele ośrodków oraz wielu specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju masażu. Masaż może dotyczyć różnych części ciała, tułowia, szyi oraz kończyn. Dodatkowo jest to masaż bardzo relaksujący, który również działa pozytywnie na naszą skórę.

By admin