czw.. lis 30th, 2023

Obecnie można zauważyć, że całkiem spore rzesze ludzi cierpią ze względu na różne dolegliwości i schorzenia, które dotykają ich stóp.

Chodzi tutaj między innymi o problemy ortopedyczne. Do ich grona można zaliczyć na przykład skrzywienie jakiegoś małego palca, które powoduje powstawanie choroby znanej jako „palec młotkowaty”. W takiej sytuacji palec utrzymuje się w stanie przykurczu, a to sprawia, że jego górna partia zwiększa swoją twardość i staje się zdeformowana. To z kolei doprowadza do wielu stanów zapalnych, dolegliwości bólowych i innych problemów, takich jak dyskomfort podczas noszenia butów. Istnieją jednak pewne sposoby umożliwiające leczenie tego schorzenia.

Sposoby leczenia palca młotkowatego – co warto o nich wiedzieć?

Co warto wiedzieć o leczeniu palca młotkowatego?

W sporej liczbie przypadków, gdy zwykle mamy do czynienia ze wczesnym stadium tego postępującego problemu, proces leczenia można zacząć od różnych ćwiczeń zalecanych przez ortopedę. Dzięki nim możliwe jest zachowanie obecnego zakresu ruchu przykurczonych palców, a nawet jego poprawienie. Dodatkowo w tej fazie leczenia zaleca sią stosowanie ortez i osłon zabezpieczających leczone miejsce oraz noszenie butów z płaskim obcasem i szerokim nosem. Jeśli jednak ćwiczenia nie pomagają, a deformacja postępuje to konieczne jest zdecydowanie się na bardziej radykalne środki.

Gdy ćwiczenia nie pomagają i choroba nadal postępuje, wówczas rozwiązaniem problemu jest interwencja chirurgiczna. Po przecięciu skóry i głębszych tkanek, lekarz przechodzi do wykonywania zadania właściwego. W zależności od problemu, operacja może obejmować proces wydłużania ścięgien, uwolnienia przykurczonych tkanek miękkich albo plastykę kości paliczków lub śródstopia. W ramach takich zabiegów stosuje się czasami implanty oraz przeprowadza zabiegi likwidujące koślawość dużego palca powodującą nieprawidłowe ułożenie drugiego palca stopy.

Można zauważyć, że procedura opisywana słowami palec młotkowaty operacja jest dość kompleksowa i obejmuje różnorodne działania. Mimo tego, pacjent ma możliwość bezproblemowego chodzenia już kolejnego dnia po wykonaniu takiego zabiegu. Poszukiwanie ofert i informacji związanych z placówkami zajmującymi się takim leczeniem nie jest trudne. Wystarczy tylko dobrze zapoznać się z zasobami Internetu.

By admin