pt.. gru 2nd, 2022

Na co dzień używamy wielu urządzeń zasilanych różnego rodzaju bateriami i akumulatorami, mogą być to baterie w pilocie, czy też akumulator w naszym samochodzie. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje baterii, te które po wykorzystaniu można ponownie naładować, oraz baterie jednorazowe.

Przykładowo baterii których używamy w pilotach czy latarkach są jednorazowe, jednak można nabyć baterie możliwe do ponownego naładowania. Baterie jednorazowe nie nadają się do ponownego ładowania ponieważ procesów elektrochemicznych, które sprawiły, że bateria wytwarza energię, nie można odwrócić. Jednak procesy elektrochemiczne zachodzące w akumulatorach można odwrócić, dostarczając akumulatorowi energię elektryczną. Dzieje się tak na przykład po podłączeniu baterii telefonu komórkowego do ładowarki podłączonej do źródła zasilania. Niektóre z najpopularniejszych obecnie używanych baterii to baterie litowo-jonowe (Li-ion), które zasilają większość urządzeń elektronicznych. Akumulatory te zazwyczaj zawierają anodę węglową, katodę wykonaną z dwutlenku litowo-kobaltowego i elektrolit zawierający sól litową w rozpuszczalniku organicznym. Inne akumulatory obejmują akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd) i niklowo-wodorkowe (NiMH), które można stosować w pojazdach elektrycznych i elektronarzędziach bezprzewodowych.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe (Pb-acid) są powszechnie stosowane do zasilania samochodów i innych pojazdów w celu rozruchu, oświetlenia i zapłonu. Najpopularniejsze są akumulatory litowe, które najpowszechniej występują w wielu urządzeniach. Obecnie można spotkać także inteligentne odkurzacze zasilane bateriami. Kiedy odkurzacz się rozładowuje, odkurzacz wraca do portu podłączonego do źródła zasilania aby naładować się do dalszej pracy. Wiele urządzeń na co dzień zasilane są różnymi typami baterii, ważne aby posiadały pojemność odpowiednią do swobodnego korzystania z urządzenia, bez konieczności zbyt częstego ładowania baterii. Czas ich pracy jest oczywiście różny przy zakupie urządzeń warto sprawdzić jaką pojemność ma baterię, warto porównać różne modele urządzeń.

By admin