Dzieci na placu zabaw

Plac zabaw to miejsce spotkań dzieci, które się tam bawią, pokonują kolejne szczeble rozwoju, poznają inne dzieci, a także dorosłych. Często wśród pociech, które biegają, obserwują i odpoczywają można zauważyć dziunię.

Podczas pięknej pogody plac zabaw jest po brzegi wypełniony rodzicami z dziećmi. Jedni się huśtają na huśtawce, drudzy zjeżdżają na ślizgawce, a jeszcze inni siedzą w piaskownicy i lepią zamki. Czasem zdarza się, że gdy większość dzieci ma jakieś zajęcie to obok nich krąży dziunia. W jakimś sensie nie można jej zrozumieć, gdyż siedzi ona na ławce oddalonej parę metrów od piaskownicy w szpilkach, kusej spódniczce i bluzce w najmodniejszym kolorze sezonu. Profesjonalny makijaż zdobi jej oczy, policzki i usta. Rzęsy i paznokcie ma nienaturalne, mocno wydłużone.

Często się zdarza, że sztucznymi, długimi, czerwonymi paznokciami, próbuje odblokować telefon najnowszej marki. Dziunia jest kobietą, która normalnie na co dzień wygląda tak jak zwykła kobieta kilka razy w życiu, na swoim ślubie albo na balu sylwestrowym czy karnawałowym. Lalunia ma starannie ułożone włosy i zawsze starannie wypudrowaną twarz. Jest zawsze uśmiechnięta i wypoczęta, znajduje czas na swoje przyjemności i pasje. Bez wyrzutów zostawia ona swoje dziecko w domu z opiekunką oraz kupuje mu w markecie tanią odzież i nieodpowiednie obuwie. Zazwyczaj na jej nodze błyszczą szpilki lub kozaczki za 500 zł, a nóżka dziecka jest okryta najtańszymi butami, często zakupionymi w sklepie z odzieżą używaną lub w markecie na wyprzedaży. Takie dziecko w wieku często jest wyśmiewane i upokarzane przez swoich rówieśników i popada w kompleksy, a to w znacznym stopniu rzutuje na jego przyszłość. W najmłodszym wieku niedbałość matki może przełożyć się na wadę stóp u malca i konieczne będą wtedy buty ortopedyczne dla dzieci. Do najczęściej występujących wad stopy u dziecka możemy wymienić płaskostopie.
Płaskostopie to zniekształcenie stopy, które może mieć poważne konsekwencje. Po urodzeniu się dziecka wiotkie więzadła, słabe mięśnie i gruba poduszeczka pokrywająca podeszwy sprawiają, że stopy niemowlęcia są spłaszczone. Wraz z jego rozwojem mięśnie stóp stopniowo się wzmacniają. U czteroletniego malucha, stopa powinna już być zbudowana prawidłowo. Czasami proces ten nie przebiega tak, jak powinien. Z upływem czasu pojawia się u małego człowieka płaskostopie. Aby mięśnie stopy mogły rozwijać się prawidłowo, powinny wciąż pracować a zatem dziecko musi cały czas swobodnie nimi poruszać. Aby to było możliwe, maluchowi nie można zakładać bucików z wąskimi czubkami. Jeśli będzie ono miało skrępowane stopy, mięśnie zamiast rozwijać się, osłabną i wtedy płaskostopie gotowe. Dlatego też każda matka powinna od najmłodszych lat dziecka, kupować mu odpowiednie obuwie, które uchroni go przed tym defektem stóp.
Tymczasem każda dziunia sama zdrowo się odżywia i dobrze ubiera, a zapomina o zasadach wychowywania malca, co może niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój.
Bycie dziunią z placu zabaw jest czasochłonne i kosztowne. Otóż zabiegi kosmetyczne i u fryzjera to bardzo duży wydatek. Gdy odwiedza ona galerie, kupuje dla siebie markowe i drogie ubrania, wówczas jej maluszkiem zajmuje się niania. Dziunia często spędza wieczory na siłowni albo kompletowaniu garderoby, zamiast tulić maluszka do snu czy czytać mu książki i opowiadać ulubione bajki. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że piaskownica to nie wybieg dla modelek i nie ma pojęcia co to znaczy być dobrą mamą.
Najlepszą rzeczą jaką matka może sprawić dziecku jest wiedza w kwestii zakupu obuwia zapewniającego prawidłowy rozwój stópek. Niechęć dziecka do spacerów, zabaw na w piaskownicy może być sygnałem, iż dokucza mu wada stopy. Niestety, dziunia zapewne nie wie, że odpowiednio dostosowany do stopy dziecka bucik zakupiony w specjalnym sklepie z obuwiem dla dzieci, pozwala mu komfortowo chodzić i hasać po placu zabaw. Odpowiednio dobrane buty dla dziecka zapewniają mu nie tylko wygodę i komfort użytkowania, ale w znaczący sposób wpływają na prawidłową postawę ciała zapobiegając płaskostopiu oraz skrzywieniom kręgosłupa.