wt.. lip 23rd, 2024

Zakończenie roku szkolnego oznacza z pewnością dla dzieci czas zasłużonego odpoczynku od nauki. Ważne jest jednak, by nie spędzać tego czasu na bezproduktywnym obserwowaniu ekranów telefonów i komputerów. Warto zadbać o to, by dzieci spędziły okres wakacyjny na odpoczynku aktywnym i spędzały go jak najwięcej na świeżym powietrzu. Do tego celu nie trzeba nawet opuszczać swojego miasta, na co nie każdego aktualnie stać. Podpowiemy, do jakich aktywności warto zachęcić dzieci, by poza odpoczynkiem, wakacje przyniosły im też rozwój osobisty, bez konieczności wyjeżdżania na kosztowne wycieczki.

Jak schłodzić się w upały?

Okres wakacyjny jednoznacznie kojarzy się wszystkim z upałami. W takim momencie wiele osób poszukuje wszelkich sposobów, by się schłodzić. Można ten fakt połączyć jednocześnie z aktywnością fizyczną. Wystarczy wybrać się z dziećmi na najbliższy basen, lub jakiś otwarty zbiornik wodny. 

Dodatkową korzyścią spędzania upalnych dni w wodzie jest możliwość nauczenia dzieci nowych umiejętności. Wiele basenów w okresie wakacyjnym prowadzi szkółki pływackie. W Małopolsce dla osób, które interesuje nauka pływania dla dzieci Kraków oferuje szeroką ofertę zajęć organizowanych zarówno na basenach zakrytych, jak i odkrytych, a przykładową ofertę znaleźć można pod adresem https://sportowafrajda.pl/nauka-plywania/. W przypadku korzystania z jezior czy brzegów rzek niezbędne jest zadbanie, by były to miejsca objęte ochroną ratownika. Korzystanie z dzikich kąpielisk jest zbyt ryzykowne, jako że każdego roku przynoszą wiele ofiar. 

Jak w ciekawy sposób spędzać czas na dworze?

By dzieci spędzały aktywnie czas na świeżym powietrzu, nie wystarczy powiedzieć im, że mają jak najwięcej przebywać poza domem. Warto w takim momencie pomóc w znalezieniu ciekawych aktywności, a nawet samemu się do nich przyłączyć, by dać dobry przykład. Bardzo fajną aktywnością jest jazda na rolkach, szczególnie, że możliwa jest zarówno na przestrzeni dostępnej w okolicy większości osiedli mieszkalnych, jak i w specjalnie przygotowanych parkach. 

Brak umiejętności jazdy nie stoi na przeszkodzie, szczególnie w Małopolsce. Dla osób, które interesuje nauka jazdy na rolkach dla dzieci Kraków posiada bogatą ofertę instruktorów z ofertami takimi jak dostępna na stronie https://sportowafrajda.pl/nauka-jazdy-na-rolkach/, zapewniającymi naukę od samych podstaw, do ciekawych trików zachęcających do szlifowania umiejętności. 

Czy warto spędzać czas na rowerze?

Bardzo ciekawym sposobem na aktywne i wspólne spędzanie czasu latem są wycieczki rowerowe. Wystarczy spakować do plecaka podstawowe rzeczy, jak jedzenie, wodę i koc, wsiąść na rowery i odkrywać okoliczne miejsca. W przypadku najpopularniejszych rowerów młodzieżowych możliwe jest bezproblemowe podróżowanie nie tylko po utwardzonych drogach, ale też traktach leśnych i drogach łąkowych, dzięki czemu można wraz z dziećmi podziwiać naturę poza miastem, a nawet pokusić się o trochę dalsze wyprawy. Dysponując bagażnikiem rowerowym do samochodu warto wybrać się do okolicznych miejscowości turystycznych, by przy okazji zwiedzić rowerami okoliczne atrakcje, będące zbyt daleko na wycieczki na rowerach prosto z domu.

W jakie sporty drużynowe można grać latem?

Wiele osób w okresie wakacji nie opuszcza miejsca zamieszkania, dlatego też nie powinno być problemem w zebraniu przyjaciół i znajomych, by zagrać w któryś ze sportów drużynowych. Warto zachęcić dzieci do gry w piłkę nożną lub koszykówkę, szczególnie że boiska do tych sportów są dosyć powszechnie dostępne, a zakup piłek nie jest dużym wydatkiem. Jest to przy okazji dobra okazja do lepszej integracji dzieci z ich rówieśnikami, co poprawia zdolności socjalne. Ta kwestia jest szczególnie istotna w czasach przeniesienia wszystkich relacji do Internetu.

Jakie zajęcia na dni niepogody?

Wakacje nie zawsze oznaczają doskonałą pogodę, dlatego też warto mieć plan awaryjny również na dni deszczowe. Z wiadomych względów zajęcia na świeżym powietrzu są w takie dni znacząco utrudnione, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z ofert lokalnych świetlic i sal sportowych. 

Miejskie ośrodki sportu i rekreacji bardzo często udostępniają swoje hale w okresie wakacyjnym, by dzieci i młodzież mogła uprawiać różnego rodzaju sporty drużynowe. Wystarczy sprawdzić dostępność pomieszczenia, a najlepszym rozwiązaniem jest zarezerwowanie hali, jeśli prognoza pogody przewiduje dzień opadów. Ostatecznością w deszczowe dni może być spędzenie ich wspólnie z książką lub przy grach planszowych, ponieważ te zajęcia równie dobrze integrują rodzinę.

 

By admin