pt.. cze 9th, 2023

Jeżeli chcemy uzyskać wysokie plonu należy dobrać odpowiednie nasiona, wybrać glebę, która będzie najlepiej odpowiadała wymaganiom zbóż ozimych.

Wysiew wykonujemy w okresie jesiennym, następnie nasiona wegetują przez okres zimowy, aby uaktywnić się na wiosnę. Warto zwrócić uwagę, iż w okresie wiosennym wzrastają także chwasty. W przypadku kiedy wiosna jest ciepła, możemy szybciej zaobserwować rośliny, które wydostają się spod ziemi. Specjalne herbicydy przed wzrostowe pozwalają na uszkadzanie nasion, spowolnienie wzrostu określonych rodzajów roślin.

Jakie czynniki negatywnie wpływają na plony zbóż

Jak chronić uprawy zboża ozimego?

W przypadku zbóż ozimych będziemy stosowali nawożenie azotowe, dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę, iż z czasem mogą pojawić się choroby grzybicze, częste jest także występowanie różnego rodzaju chwastów. Oczywiście obecnie możemy skorzystać z bardzo wielu nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają wyeliminować choroby, jak również pozbyć się chwastów, nawet dużych. Na początku powinniśmy zidentyfikować rodzaj grzyba, który może występować w naszych uprawach, w tym przypadku możemy obserwować liście, łodygę, niektóre grzyby mogą posiadać nieco inne zabarwienie. Fungicydy będziemy stosowali dolistnie, mogą one przedostać się szybko do różnych części rośliny, eliminujące grzyb. Pamiętajmy, iż grzyby będą powodowały ubytki w liściach oraz łodygach, co będzie bardzo niekorzystnie przekładało się na nasze plony.

Herbicydy to środki, które mogą działać na określony rodzaj roślin. Najczęściej są to rośliny uznawane za chwasty, często są to trawy dwulistne, które mogą występować przykładowo w uprawach zboża. Wyeliminowanie roślin, które będą konkurowały z roślinami uprawnymi o wodę z pewnością pozwoli nam uzyskać wyższe rośliny, większe plony. Dodatkowo należy zwracać szczególną uwagę na grzyby, powinniśmy szybko reagować w przypadku kiedy pojawiają się w naszych uprawach. Grzyby będą osłabiały liście oraz łodygi, dlatego należy wykorzystać odpowiednie fungicydy, które zwalczają grzyb kiedy tylko pojawi.

Wiele środków, które pozwolą nam na ochronę zboża ozimego znajdziemy na stronie https://innvigo.com/zboza-ozime/. Będą to zarówno fungicydy, jak i herbicydy, które mogą eliminować wiele problemów występujących w naszych uprawach. Dzięki temu uzyskamy większe plony, większe zyski z naszych upraw.

By admin