pon. Sty 24th, 2022

Obróbka metali może powodować znaczne naprężenia i odkształcenia zarówno dla formowanego materiału, jak i narzędzia wykonującego obróbkę. Aby przedłużyć żywotność narzędzia i osiągnąć lepszy produkt końcowy, powszechnie stosuje się płyny do cięcia.

Płyny te są ważne dla ogólnego cyklu życia narzędzia, a także dla tego, jak proces obróbki spełnia swoją zamierzoną funkcję. Centrum obróbcze może być zaangażowane w wiele operacji, przy czym każde z nich w inny sposób naciska na smar, materiał i narzędzie. Niektóre z tych operacji, takie jak wytłaczanie, mogą być bardzo wyczerpujące dla materiału, podczas gdy inne, takie jak toczenie, są na ogół łatwiejsze na maszynie. Jedną zmienną, której nie można przeoczyć, jest rodzaj obrabianego lub formowanego metalu. Podobnie jak większość smarów, płyny do obróbki metali można aplikować z różnymi olejami bazowymi i dodatkami. Aby uzyskać optymalne wyniki, muszą być one połączone z operacją i obrabianym materiałem. W przeciwieństwie do tradycyjnych smarów, płyny do obróbki metali mają zwykle więcej rozwiązań olejowo-wodnych, które łączą właściwości smarne oleju ze zdolnością chłodzenia wody. Inne opcje oleju bazowego obejmują oleje proste, półsyntetyczne i w pełni syntetyczne smary.

Każdy z tych typów jest unikalny i można go łączyć z różnymi dodatkami w celu wzmocnienia, stłumienia lub dodania właściwości olejowi bazowemu. Jednym z problemów związanych z dodatkami, które są unikalne dla płynów do obróbki metali, są niezamierzone interakcje powierzchni z obrabianym materiałem. Dobrym przykładem jest zastosowanie dodatków wysokociśnieniowych z aktywną siarką. Tego rodzaju dodatki znane są do barwienia materiałów wykonanych ze stopu żółtego metalu. Może to spowodować odrzucenie obrabianego materiału na podstawie wymaganego wykończenia powierzchni. Te dodatki mogą jednak pomóc procesowi oprzyrządowania usunąć materiał, jednocześnie zmniejszając uszkodzenia powstałe w obrabiarce. Dlatego ważne jest, aby od samego początku wybrać odpowiednie dodatki do płynu do obróbki metali, aby uzyskać jak największy zwrot z inwestycji. Prawie wszystkie maszyny do obróbki metalu wymagają chłodzenia wodnego, lub też smarowania swoich mechanicznych części, warto o tym pamiętać podczas standardowych przeglądów.

By admin