wt.. lip 23rd, 2024

Kamień naturalny i marmur są dzisiaj jednymi z najchętniej wybieranych materiałów do tworzenia w domach ciekawych dodatków urozmaicających wystrój wnętrza. To już nie tylko marmurowe blaty w salonach, meble z dodatkami kamienia czy kafle podłogowe oparte na naturalnym kamieniu, ale również akcesoria czysto dekoracyjne. Z upływem czasu kamień i marmur przestają jednak wyglądać tak doskonale, jak w momencie zakupu dlatego warto wiedzieć, jakie środki zastosować, żeby o nie odpowiednio zadbać.

Profesjonalna chemia do pielęgnacji kamienia

Punktem pierwszym skutecznego pielęgnowania kamienia, zarówno w postaci „czystej”, jak i wyrobów służących za meble, dodatki i dekoracje jest specjalistyczna chemia w postaci różnorodnych preparatów. Tego typu środki można znaleźć w sklepach specjalizujących się w czyszczeniu kamienia np. https://www.e-akemi.com, w których dostanie się szeroki wybór chemii do różnego rodzaju kamieni i innych zastosowań. Osobno wyróżnia się tu środki do czyszczenia kamienia, marmuru, gresu, impregnaty ułatwiające konserwację wykończeń wnętrzarskich opartych na kamieniu czy też środki poprawiające kolor kamienia, który z czasem może blaknąć tracąc tym samym swój urok. Chemia do pielęgnacji kamienia wyróżnia się intensywnym nasyceniem jej składnikami, które odświeżają kolor, maskują rysy i do tego podlegają biodegradacji, dzięki czemu ma się pewność, że nie będą się one osadzać na kamieniu, tylko wnikną powoli w jego strukturę. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na sposób nakładania na marmur różnych środków czystości. Niektóre wymagają wykorzystania ściereczek o właściwym ułożeniu włókien, inne szpachelki, a jeszcze inne po prostu pryśnięcia na kamień we właściwym miejscu.

Czyszczenie z brudu, a konserwacja wyrobów kamiennych

Ważnym punktem przy pielęgnowaniu kamienia jest świadomość tego, że czym innym jest jego zwykłe czyszczenie z kurzu czy brudu, jaki może się na nim osadzić, a czym innym konserwacja poprawiająca jego kolor, jakość i wygląd zewnętrzny. Do obu tych czynności używa się innych środków chemicznych. Na przykładzie tych z hurtowni https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html możemy wybrać osobne produkty do czyszczenie i osobne do konserwacji. Pierwszymi będą np.spraye do czyszczenie blatów marmurowych i kamiennych, dostępne w różnych wariantach: do kwarcu, kamieni łazienkowych, usuwania glonów z kamieni zanurzonych dekoracyjnie w wodzie, czyszczenia graffiti na ścianach kamiennych czy usuwania z kamienia tzw. epoksydów, które z czasem mogą się na nim pojawiać. Z kolei wśród produktów przeznaczonych do konserwacji wyróżnić można te, dzięki którym z kamienia usuwane są ślady po cięciach nożem (blaty w kuchniach), trudne do usunięcia plamy, które naruszyły konstrukcję kamienia czy odświeżające pasty przywracające poszczególnych produktom wygląd, jak sprzed lat.

Dodatkowo warto się również wyposażyć w produkty bardziej specjalistyczne, które można znaleźć w działach typu krystalizacja kamienia, środki do uszczelniania ubytków, impregnaty do gresy, zestawy poprawiające antypoślizgowość produktów kamiennych itd.

By admin