pon.. kwi 22nd, 2024

Australia jest znana z tego, że występują tam różnorodne unikalne zjawiska geologiczne.

Ale niewiele z nich jest tak niezwykłych, jak różowe jeziora, które są jednymi z najbardziej słonych zbiorników wodnych na świecie. Australia nie jest jedynym miejscem, w którym znajdziesz różowe jeziora.

Różowe jeziora możemy zobaczyć nie tylko w Australii

Co sprawia, że woda w jeziorach jest różowa?

Jezioro Hillier to jedno z najsłynniejszych różowych jezior Australii, położone jest u południowego wybrzeża Australii Zachodniej na wyspie Middle. Nikt nie wie dokładnie, co powoduje różowe zabarwienie jeziora Hillier, ale naukowcy podejrzewają, że niezwykły kolor wody powodują bakterie oraz glony Dunaliella. Prawie wszystkie te organizmy mają kolor różowy, czerwony lub łososiowy i są prawdopodobnymi sprawcami dziwnego koloru jeziora. Oprócz jeziora Hillier, w Parku Narodowym Wiktorii Murray-Sunset znajdują się cztery inne różowe jeziora, Lake Crosbie, Lake Becking, Lake Kenyon i Lake Hardy, a także różowa zatoka w Australii Zachodniej, zwana Laguną Hutt.

To naturalnie występujące zjawisko nie ogranicza się tylko do Australii. Jezioro Retba w Senegalu i Dusty Rose Lake w Kanadzie to tylko niektóre z różowych jezior, które można zobaczyć na całym świecie. Kolor różowych jezior może się zmieniać w zależności od pory roku, zachmurzenia i pory dnia. Na przykład jeziora najbardziej tętnią życiem w pochmurne dni, po deszczach zmywają się świeżymi składnikami odżywczymi i są szczególnie różowe o poranku i podczas zachodu słońca. W zależności od tych czynników, spektrum kolorów może rozciągać się od mlecznego różu, intensywnego różowego do fioletu czy liliowego.

Ukryte na odludziu Australii Południowej są jednymi z najbardziej spektakularnych, naturalnie różowych jezior, które zobaczysz. Więcej możesz przeczytać w artykule na stronie https://www.phama.co/rozowe-jeziora/. Każde z takich różowych jezior czerpie swoje żywe, różowe odcienie z glonów kochających sól, które przyciągają wysokie poziomy zasolenia występujące w wodzie. Podczas gdy niektóre jeziora są nadal wykorzystywane do pozyskiwania gipsu, miękkiego minerału siarczanowego, wiele starych kopalni soli zostało opuszczonych, dzięki czemu turyści mogą cieszyć się pięknymi widokami i niesamowitym odcieniem wody.

By admin