niedz.. maj 19th, 2024

Każdy rodzic jest odpowiedzialny za wsparcie finansowe dla swoich dzieci, niezależnie od tego, czy dziecko mieszka z danym rodzicem, czy nie.

Istnieje jednak wiele okoliczności, w których sąd rodzinny nie powinien już mieć jurysdykcji sprawy lub gdy alimenty na dziecko powinny przestać być wypłacane.

Kiedy można uchylić obowiązek płacenia alimentów na dziecko?

Czy konieczne jest płacenie alimentów na dorosłe dziecko

Niektóre nakazy sądowe mogą określić, że alimentacja kończy się na określonym dniu. Może to być zgodnie z nakazem tylko w sprawie alimentów lub w ramach sprawy prawa rodzinnego, takiego jak działanie rozwodowe. Jeżeli nie ma żadnych przepisów przeciwnych, prawo może zezwalać na zaprzestanie płacenia alimentów, jeśli dziecko nie jest już małoletnie. Zwykle jest to dziecko, które ma ukończone 18 lat i może samodzielnie się utrzymać. Jednak wiele przepisów mówi, że możliwe jest płacenie alimentów na dziecko pełnoletnie, dopóki uczęszcza ono do szkoły średniej czy studiuje.

Często może zatem dojść do sytuacji, że pełnoletnia osoba nadal jest uprawniona do pobierania alimentów od rodzica. Nie zawsze jest to sytuacja korzystna dla rodzica, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny. Jeśli uważamy, że nasze dorosłe dziecko może się samodzielnie utrzymać, podjąć pracę zarobkową, możemy udać się do prawnika, który poradzi nam, co w takiej sytuacji można zrobić, jaką dokumentację należy zgromadzić, aby założyć sprawę w sądzie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Z pewnością uchylenie alimentów na dorosłe dziecko może nie być tak prostą sprawą, jak nam się wydaje, warto zatem skonsultować się z doświadczonym adwokatem, który zajmuje się prawem rodzinnym. Zarówno rodzic, jak i dziecko pełnoletnie może złożyć wniosek o zakończenie nakazu alimentacyjnego w sądzie. Sąd ma swobodę decydowania o zakończeniu postanowienia zgodnie z przedstawioną dokumentacją, w oparciu o okoliczności prawne i faktyczne. Prawnik prawa rodzinnego może również wyjaśnić proces modyfikowania istniejącego nakazu płacenia alimentów i wymagań prawnych, aby to osiągnąć.

By admin