czw. Cze 24th, 2021

Kukurydza jest bardzo wrażliwa na konkurencję chwastów podczas wczesnej fazy rozwoju. Bez odpowiedniej kontroli chwastów uprawy mogą dawać niskie plony.

Dlatego też należy skutecznie walczyć z chwastami. Dzięki temu nie przeszkadzają one w zdrowym rozrośnie kukurydzy, które nie musi konkurować z niepożądanymi roślinami. W przypadku, kiedy chwastów jest wyjątkowo dużo wówczas opryski można powtarzać, do uzyskania oczekiwanych rezultatów. Opryski można stosować przeciwko chwastom, ale także przeciwko insektom, najczęściej są to larwy, które atakują liście i łodygi.

Dodatkowo w miejscach w których liść zostanie nagryziony przez szkodniki może pojawić się grzyb. Niekiedy kukurydza może być sadzona wraz z trawą, wówczas musimy zastosować takie środki ochrony roślin, które nie zaszkodzą także trawie.

Dlatego stosuje się herbicydy selektywne które zwalczają tylko określone rodzaje chwastów, przykładowo rośliny dwulistne. Środki ochrony roślin to produkty chemiczne lub biologiczne, które mają chronić rośliny lub produkty roślinne przed insektami, grzybami czy chwastami. Środki ochrony roślin zawierają jedną lub więcej substancji czynnych, są one stosowane jako produkt w różnych postaciach, na przykład jako opryski, lub jako granulki, działając na chwasty kukurydza jednak zostanie nie naruszona. Granulki można rozsiewać na polu podobnie jak ziarna do sadzenia. Wówczas w czasie deszczu zostaną one nierozpuszczone i zostaną wchłonięte do gleby. W zależności od okresu, kiedy je stosujemy mogą działać na nasiona chwastów, wówczas hamują ich rozrost. Przykładowo pozwalają na zahamowanie kiełkowania chwastów do czasu, aż kukurydza osiągnie odpowiednią wysokość. Wówczas chwasty nie będą przysłaniały światła, czy też nie będą wyciągały cennej wody z gleby. Można także stosować je na rośliny gdzie środki ochrony roślin będą działały na liście i łodygi chwastów, czy też na ich korzenie. Wówczas środek może rozejść się po całej roślinie wykorzystując ją strukturę.

By admin