niedz.. maj 19th, 2024

Jeśli posiadasz ekspres do kawy, nie wystarczy dbać o jego wygląd zewnętrzny, jego wnętrze też wymaga uwagi i rutynowej konserwacji, aby urządzenie działało bezawaryjnie, a smak kawy był zawsze jak najlepszy.

Aby przedłużyć żywotność ekspresów do kawy używa się odkamieniaczy w płynie lub w tabletkach, które oczyszczają urządzenie z osadów kamienia, które wytrącają się z twardej wody.

Jak często należy odkamieniać ekspres do kawy?

Na czym polega odkamienianie ekspresu do kawy?

Zawarte w wodzie minerały odkładają się z czasem w ekspresie do kawy w postaci kamienia, nawet jeśli używasz przefiltrowanej wody. Jeśli w swoim ekspresie do kawy używasz twardej wody, przykładowo filtrowanej, z kranu, mineralnej czy butelkowanej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wnętrze ekspresu będzie wymagało czyszczenia z kamienia w różnych odstępach czasu. Wynika to z gromadzenia się minerałów, takich jak wapń i magnez, które osadzają się na elemencie grzejnym urządzenia i na innych powierzchniach w postaci kamienia.

Odkamienianie to proces czyszczenia czajników, żelazka, zmywarki, pralki czy ekspresu do kawy, który usuwa nagromadzony kamień. Jest to twardy, białawy, kredowy osad, który może zaburzać działanie różnych elementów w urządzeniach. W obecności ciepła tworzą się grube warstwy tlenku, co powoduje osadzanie się kamienia w komorze ekspresu do kawy. Regularne odkamienianie zapobiega zapychaniu się ekspresu i zapewnia płynny i stały przepływ wody.

Chociaż osad nie jest dla nas w żaden sposób niebezpieczny, pozostawienie tych pozostałości może wpłynąć na jakość kawy, jak również w końcu doprowadzić do awarii urządzenia. Jeśli woda nie jest w stanie osiągnąć optymalnej temperatury do zaparzania, wydobycie pełnego smaku ziaren kawy będzie niemożliwe. Ponadto kawa nie będzie wystarczająco gorąca, aby cieszyć się jej smakiem. Odkamieniacz w płynie krups może pomóc rozwiązać wszystkie problemy z prawidłowym działaniem ekspresu do kawy. Odkamieniacza należy używać zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj raz w miesiącu lub co trzy miesiące.

By admin